Επισκέψεις

Επίσκεψη στο Μουσείο Πολεμικής Αεροπορίας Γ΄και Δ΄ τάξη

Οι μαθητές της Γ' και Δ ' τάξης , στα πλαίσια  της  επίσκεψή τους στο Μουσείο πολεμικής αεροπορίας, ταξίδεψαν στις σελίδες της ιστορίας  της πολεμικής αεροπορίας μέσα από τα αεροσκάφη της   που στεγάζονται στο υπόστεγο «Λέρος». Το υπόστεγο από μόνο του αποτελεί ιστορικό και μουσειακό έκθεμα καθώς κατασκευάστηκε από τους Ιταλούς κατά την διάρκεια του Μεσοπολέμου στην Λέρο και χρησιμοποιήθηκε ως βάση υδροπλάνων μέχρι τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Μεταπολεμικά, δύο από τα υπόστεγα αποσυναρμολογήθηκαν και μεταφέρθηκαν στο Τατόι και την Αεροπορική Βάση Ελευσίνας. Μια επίσκεψη που μας προσέφερε συγκινήσεις και μας έκανε να συνειδητοποιήσουμε για άλλη μια φορά πως "θέλειν αρετήν και τόλμην η ελευθερία "...

Ετικέτες: , , , , ,