Ο κήπος της Β΄τάξης.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος και της ενότητας «Τα Φυτά», οι μαθητές της Β Δημοτικού έφτιαξαν τον δικό τους «μικρό κήπο», με στόχο να έρθουν σε επαφή με την καλλιέργεια της γης και να αναπτύξουν την εκτίμηση και τον σεβασμό για τη γη και το περιβάλλον.

Οι μαθητές, μετά την εισαγωγή στην ενότητα, αναρωτήθηκαν, πώς μπορούμε να κάνουμε το σχολείο μας πιο πράσινο!  Έτσι, πολύ γρήγορα ακούστηκε μια ιδέα! «Γιατί δε φτιάχνουμε έναν δικό μας κήπο, που θα μπορούμε να τον φροντίζουμε και να βλέπουμε τα φυτά μας να μεγαλώνουν;» Πολύ γρήγορα, η ιδέα αυτή έγινε πράξη… Οι μαθητές προμηθεύτηκαν βότανα, λουλούδια και σπόρους, πήραν στα χέρια τους εργαλεία και με ενθουσιασμό ασχολήθηκαν με το χώμα, με σκοπό να πρασινίσουν και άλλο το σχολείο μας!

Μέσω του κήπου θα τους δοθεί η ευκαιρία να παρατηρήσουν τον κύκλο της ζωής, να φροντίσουν κάτι δικό τους και ίσως… να γευτούν τους καρπούς της δουλειάς τους.