Εκπαιδευτικές δράσεις

Διαγωνισμός Ανάγνωσης "Μικροί Αναγνώστες"

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τον διαγωνισμό ανάγνωσης του σχολείου μας, με τίτλο "Μικροί Αναγνώστες" και να σας παρακαλέσουμε να ενθαρρύνετε τα παιδιά σας να συμμετάσχουν σ’ αυτόν χωρίς φυσικά να έχει υποχρεωτικό χαρακτήρα. Ο διαγωνισμός αυτός έχει σκοπό να προωθήσει την αγάπη για την ανάγνωση και τη γνώση καθώς και να ενισχύσει τις γλωσσικές ικανότητες των μαθητών μας συμπεριλαμβανομένων των εξής δεξιοτήτων: Κατανόηση Γραπτού Λόγου και Παραγωγή Γραπτού και Προφορικού Λόγου.

Θα θέλαμε επίσης να σας ενημερώσουμε ότι στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί μια τελετή βράβευσης για τους "Χρυσούς", "Ασημένιους" και "Χάλκινους" Μικρούς Αναγνώστες. Αυτή η εκδήλωση θα αναδείξει την προσπάθεια και την αφοσίωση των μαθητών μας στην ανάγνωση και θα αποτελέσει μια όμορφη ευκαιρία να γιορτάσουμε μαζί τις επιτυχίες τους.

Σας ευχαριστούμε για τη στήριξή σας και τη συνεργασία σας στην προαγωγή της φιλαναγνωσίας και της μάθησης στα παιδιά μας.

Με εκτίμηση,
Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Βριλησσίων