Η βιβλιοθήκη μας

Η Βιβλιοθήκη μας

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

• Η βιβλιοθήκη είναι δανειστική, επομένως μπορεί να γίνεται δανεισμός ενός βιβλίου για 15 ημέρες.
  • Αφήνουμε τις φωνές μας έξω από το χώρο της βιβλιοθήκης.
  • Αφήνουμε τα φαγητά και τα ποτά μας στην τάξη μας.
  • Η είσοδος μας μέσα στη βιβλιοθήκη γίνεται με ήρεμο τρόπο.
  • Διατηρούμε το χώρο καθαρό για να τον χαιρόμαστε όλοι και τον αφήνουμε φεύγοντας στην κατάσταση που τον βρήκαμε.
  • Η χρήση του υλικού γίνεται με απόλυτο σεβασμό προς αυτό και τους επόμενους χρήστες που θα το αναζητήσουν.
  • Δεν σημειώνουμε, γυρίζουμε προσεκτικά τις σελίδες και ακουμπάμε με προσοχή τα βιβλία που πήραμε.
  • Τα βιβλία που δανειζόμαστε πρέπει να τα επιστρέφουμε χωρίς φθορές. Σε αντίθετη περίπτωση οφείλουμε να αντικαταστήσουμε το βιβλίο με ένα άλλο αντίτυπο.
  • Αν δεν παραδώσουμε το βιβλίο με τη λήξη της προθεσμίας (15 ημέρες),δεν έχουμε δικαίωμα άλλου δανεισμού.
  • Οι χρήστες της βιβλιοθήκης είναι υποχρεωμένοι να συμμορφώνονται με όλες τις οδηγίες του κανονισμού και τις υποδείξεις των δασκάλων τους, διαφορετικά δεν έχουν θέση σε αυτόν τον χώρο.
  • Η βιβλιοθήκη δεν είναι παιδότοπος. Είναι χώρος χαράς, προβληματισμού, έκφρασης και δημιουργίας. Είναι ένα πολύτιμο απόκτημα του σχολείου μας και έχει δαπανηθεί για να φτιαχτεί πολύς χρόνος και κόπος από πολλούς ανθρώπους (δασκάλους, μαθητές και γονείς). Ας σεβαστούμε όλους αυτούς και ας τη διατηρήσουμε όπως αξίζει σε έναν χώρο πολιτισμού.
Ετικέτες: