Επισκέψεις

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 μια αντιπροσωπεία από 12 μαθητές (Ε1, Ε2, Στ1 και Στ2) του σχολείου μας γίναμε για μια ημέρα " Άγιος Βασίλης" (μεταφέρουμε τα λόγια των μαθητών), επισκεφτήκαμε τη Μονάδα Προστασίας Παιδιών Πεντέλης (Πρώην Π.Ι.Κ.Π.Α.) και παραδώσαμε τα δώρα και τις ευχές  που είχαν δοθεί από όλα τα παιδιά του 5ου Δ. Σ Βριλησσίων … Και ήταν τόσα πολλά… Η αντιπροσωπεία περιηγήθηκε στους χώρους, μίλησε με το προσωπικό όπου έλυσε τις απορίες της… Χαρακτηριστικά μας αποκάλεσαν  ως το "σχολείο της καρδιάς τους"
Ευχαριστούμε όλους εσάς που με το τρόπο σας κάνατε πιο ευχάριστες τις γιορτινές ημέρες των παιδιών…

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην εταιρεία ΤΣΟΚΑΣ που μας διέθεσε το λεωφορείο για τη μεταφορά μας.

Στις 23 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές της Δ τάξης επισκέφθηκαν το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας ,το μεγαλύτερο μουσείο της Ελλάδας και ένα από τα μεγαλύτερα του κόσμου.Μέσα από μια πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση οι μαθητές θαύμασαν από κοντά θησαυρούς του παρελθόντος και συγκεκριμένα της γεωμετρικής και της αρχαϊκής εποχής, κάνοντας σύνδεση με τις γνώσεις που έχουν αποκομίσει στην τάξη.

Ετικέτες: ,

12 Μαΐου 2022

Ξημέρωσε μια υπέροχη μέρα που η Ε΄ Τάξη επισκέφτηκε τον Βράχο της Ακρόπολης!!!

Κάτω από τον καταγάλανο Αττικό ουρανό, περπατήσαμε στον ιερό βράχο και αισθανθήκαμε τη μαγεία και τη μεγαλοσύνη του χώρου.

Επίσκεψη στην Ακρόπολη!!! Αξία ανεκτίμητη!!!!

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο. Οι επισκέψεις μας στα Μουσεία είναι ξεκάθαρα μια ιδιαίτερη εκπαιδευτική και πολιτισμική εμπειρία. Μια πόρτα που ανοίγει για τον καθένα μας, πολύ περισσότερο για τα παιδιά, για  μια ξεχωριστή συνομιλία με το παρελθόν αλλά και μια καλλιτεχνική και αισθητική απόλαυση.

Ετικέτες: ,

Σελίδα 1 από 4