Σύμφωνα με τη με αριθ. πρωτ. Φ.52/63/12873/Γ1/6-2-2012 (ΦΕΚ 253, τ.Β’/13-02-2012), όπως τροποποιήθηκε με τη με αριθ. πρωτ. Φ12/657/70691/26-04-2016/Δ1/ Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1324, τ.Β’/11-05-2016), η διδασκαλία της 2ης Ξένης Γλώσσας, Γαλλικής και Γερμανικής πραγματοποιείται στις Ε΄& ΣΤ΄ τάξεις των 4/θέσιων και άνω Δημοτικών Σχολείων του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου. Για τον ορθό και έγκαιρο προγραμματισμό της διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας στην Ε’ τάξη των Δημοτικών Σχολείων με λειτουργικότητα από 4/θέσια και άνω θα πραγματοποιηθούν τα ακόλουθα:

Στο πλαίσιο εορτασμού της Γαλλοφωνίας, σας προσκαλούμε να παρακολουθήσουμε μαζί την προβολή γαλλόφωνων ταινιών, με ελληνικούς υπότιτλους, την Κυριακή 31 Μαρτίου και ώρες 15:00 (για τους μαθητές Δημοτικού) και 17:00 (για τους μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου) στο Πνευματικό κέντρο Βριλησσίων (Κισσάβου 11). Η εκδήλωση διοργανώνεται από τις εκπαιδευτικούς Γαλλικής Γλώσσας Α’θμιας και Β’θμιας εκπαίδευσης του Δήμου Βριλησσίων και των όμορων Δήμων, υπό την αιγίδα του Δήμου Βριλησσίων και της Ένωσης Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Βριλησσίων. Την εκδήλωση θα προλογίσει η κ. Καλογεράκη Λίλη, Δ/ντρια του 1ου Δ.Σ. Βριλησσίων και πρόεδρος των σχολικών επιτροπών του Δήμου Βριλησσίων. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Venez nombreux!

Αγαπητοί γονείς,

Την Τρίτη  30 Ιανουαρίου, εορτή των Τριών Ιεραρχών, το σχολείο θα λειτουργήσει με κανονικό ωράριο.

Στο πλαίσιο του αφιερώματος στους Τρεις Ιεράρχες, οι μαθητές του Σχολείου μας θα παρακολουθήσουν την αρτοκλασία που θα γίνει στις 10: 00΄ στον χώρο του σχολείου. Στη συνέχεια θα μοιραστούν άρτοι σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2024-2025

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 εγγράφονται στην Α΄ Τάξη μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 μέχρι και 31-12-2018. Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 44 παρ. 2 του Νόμου 4777/2021 (ΦΕΚ 25 τ. Α΄/ 17-02-2021)και τη με αρ. πρωτ. Φ.6/15012/Δ1/9-02-2023 Εγκύκλιο της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Προγραμμάτων και Οργάνωσης Π.Ε. και Δ.Ε. του ΥΠΑΙΘ από 1 Μαρτίου μέχρι και 20 Μαρτίου του 2024.

Ώρες εγγραφών: Καθημερινά: 8:30 -9:30πμ και 10:00 -11:00πμ

Θα θέλαμε να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη δωρεά των επιτραπέζιων παιχνιδιών που προσέφερε για τα ολοήμερα τμήματα του σχολείου. Αυτά τα παιχνίδια θα αξιοποιηθούν με μεγάλη χαρά στα πλαίσια των πολιτισμικών ομίλων, ενθαρρύνοντας την ανταλλαγή ιδεών και την κοινωνική αλληλεπίδραση. Επιπλέον, θα συμβάλουν στην ανάπτυξη δεξιοτήτων όπως η συνεργατικότητα, η κριτική σκέψη, και η επίλυση προβλημάτων, προσφέροντας στα παιδιά μας μια ευκαιρία να μάθουν και να διασκεδάσουν ταυτόχρονα. Ευχαριστούμε θερμά για τη γενναιόδωρη υποστήριξή προς την εκπαιδευτική μας κοινότητα.

Με μεγάλη χαρά θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη δωρεά των 11 βιβλίων ελληνικής λογοτεχνίας στη βιβλιοθήκη του σχολείου, καθώς και για τους νέους τίτλους αγγλικής λογοτεχνίας που θα συμβάλουν στη δημιουργία της γωνιάς "English Corner". Αυτές οι δωρεές θα ενισχύσουν τη γλωσσική και πολιτισμική ανάπτυξη των μαθητών μας, προσφέροντάς τους τη δυνατότητα να εξερευνήσουν διαφορετικούς πολιτισμούς και πραγματικότητες μέσα από τη λογοτεχνία. Επιπλέον, η δημιουργία της γωνιάς "English Corner" θα ενθαρρύνει την αγάπη για την αγγλική γλώσσα και θα προωθήσει την επικοινωνία στην ξένη γλώσσα, ενισχύοντας τις γλωσσικές δεξιότητες. Ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξή σας προς την εκπαιδευτική μας κοινότητα.

Ετικέτες: ,

Σελίδα 1 από 16