Εκπαιδευτικές δράσεις

Το Μίμομπιλ και η συγγραφέας Τσιτούρα Κατερίνα στο Στ2

Το Στ'2 Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 έζησε μια διαφορετική μέρα στον ανάποδο πλανήτη… με οδηγό το Μίμομπιλ και τη συγγραφέα Τσιτούρα Κατερίνα  περάσε καταπληκτικά….

Η Κατερίνα Τσιτούρα γεννήθηκε στην Αθήνα. Αποφοίτησε από το Γλωσσολογικό Τμήμα της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών το 2007 και κατόπιν παρακολούθησε ποικίλα σεμινάρια πάνω στην εκπαίδευση, την ψυχολογία παιδιών και εφήβων και τη δημιουργική γραφή. Ασχολήθηκε ενεργά με τη διδασκαλία ενώ το διάστημα 2012-2016 εργάστηκε ως καθηγήτρια ελληνικής γλώσσας στο Archimedean Upper Conservatory (Μαϊάμι, Η.Π.Α.). Την παραπάνω χρονική περίοδο ανέλαβε, μεταξύ άλλων καθηκόντων, το σενάριο και τη σκηνοθεσία σχολικών κινηματογραφικών έργων. Εργάζεται ως εκπαιδευτικός στην Αθήνα και αρθρογραφεί σε ηλεκτρονικά περιοδικά.