Εκπαιδευτικές δράσεις

Δημιουργία σχεδιαγραμμάτων Ιστορίας- Στ2

Σημαντικός σκοπός της διδασκαλίας της Ιστορίας στο Δημοτικό είναι η ανάπτυξη της ιστορικής σκέψης, η ικανότητα, δηλαδή, κατανόησης των ιστορικών γεγονότων µέσα από την εξέταση αιτίων και αποτελεσμάτων. Ένας σημαντικός ειδικότερος σκοπός, του οποίου η επίτευξη εξυπηρετεί την ανάπτυξη της ιστορικής σκέψης, είναι η άσκηση των μαθητών στην οργάνωση και ανακοίνωση της ιστορικής τους γνώσης µέσω διαφόρων τεχνικών του περιγραφικού, αναφορικού λόγου.

Προκειμένου να ασκηθούν οι μαθητές στην οργάνωση της ιστορικής σκέψης σκέφτηκαμε ως δράση οι εκπαιδευτικοί του Στ2 κα Καρβέλα Ελβίνα και κα Σταυρούλια Αθηνά  να πειραματιστούν και να φτιάξουν με όποιο τρόπο θέλουν οι μαθητές το δικό τους σχεδιάγραμμα στο μάθημα 9 της ενότητας Γ "Οι αγώνες του Κανάρη".

Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό.

Μέσα από αυτή τη δράση οι μαθητές κατάφεραν :

•  Να ξεκλειδώνουν το κείμενο και να μπορούν να το ανασυνθέτουν-αναδιατυπώνουν.
  •  Να  οργανώσουν το υλικό τους ανά χρονικές περιόδους.
  •  Να αποφύγουν τη μηχανιστική αποστήθιση και απομνημόνευση τυπικών γνώσεων.
  •  Να ασκηθούν στην τεχνική της δημιουργίας σχεδιαγραμμάτων με απώτερο στόχο, στην επόμενη φάση , την ανάπτυξη της δεξιότητας δημιουργίας εννοιολογικών χαρτών που αποτελούν ένα διαμεσολαβητικό, γνωστικό εργαλείο που ευνοεί την οικοδόμηση νέων γνώσεων, ενισχύει την αλληλεπίδραση και εμπλέκει τα άτομα σε νοητικές διεργασίες για ανάλυση και κριτική αντιμετώπιση του περιεχόμενου της διδασκαλίας, καθώς και στην οργάνωση και αναπαράσταση της γνώσης τους.

Οι μαθητές επεξεργάζονται τα 18 σχεδιάγραμματα που αναρτήθηκαν στην αίθουσά τους.

Ετικέτες: , ,