Αγωγή υγείας

Ο Τόμυ το σκυλάκι (Πρόγραμμα αγωγής υγείας)

Ο Τόμυ το σκυλάκι

Στα πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης εκπονείται στο τμήμα Γ3 πρόγραμμα Αγωγής Υγείας από την εκπαιδευτικό κ. Φιλιπποπούλου Γεωργία (Τ.Ε.). Το πρόγραμμα έχει στόχο να βοηθήσει τους μαθητές να γνωρίσουν καλύτερα τον εαυτό τους, να αποκτήσουν την ικανότητα της ενσυναίσθησης και να ανακαλύψουν με ποιον τρόπο μπορούν να έχουν πάντα μια θετική ματιά στη ζωή και τις προκλήσεις της.

Στις παραπάνω εικόνες μπορείτε να δείτε ένα μικρό δείγμα της δουλειάς των μαθητών.

Περιγραφή δραστηριότητας.

Η παρακάτω δραστηριότητα έχει ως στόχο την αναγνώριση των συναισθημάτων, την ανάπτυξη της ευαισθητοποίησης, τη συμπεριφορά βοήθειας και αγάπης.

Η εμψυχώτρια αφηγείται την ιστορία του Τόμυ.

«Ο Τόμυ είναι ένα σκυλάκι που ζει στη γειτονιά του σχολείου εδώ και αρκετό καιρό. Δεν ανήκει σε κανένα. Κανείς δεν ενδιαφέρεται πραγματικά γι αυτόν. Ψάχνει συνέχεια να βρει κάτι για να φάει, κάπου να κρυφτεί από τα μεγαλύτερα σκυλιά κι από κάποιους ανθρώπους που του φέρονται πολύ άγρια, κάπου να κοιμηθεί χωρίς να κρυώνει το χειμώνα και χωρίς να ζεσταίνεται"

Συζήτηση :

1. Πώς νιώθει ο Τόμυ; Τα παιδιά καταγράφουν συναισθήματα (φόβος, αγωνία, λύπη, απογοήτευση, μοναξιά … )
  2. Τι μπορεί να σκέφτεται ;
  3. Τι θα του λέγαμε ή τι θα κάναμε εμείς για να τον στηρίξουμε, να τον ανακουφίσουμε λιγάκι;
  4. Μέσα στο πλαίσιο του σκύλου γράφουμε τα συναισθήματά του και γύρω από αυτόν ζωγραφίζουμε τι θα του προσφέραμε για να του κάνουμε τη ζωή του πιο όμορφη. Εδώ τα παιδιά δημιούργησαν υπέροχες ζωγραφιές γεμάτες χρώματα, αγάπη και προσφορά (σπιτάκι, τροφή, παιχνίδια, αγάπη)!!

Ετικέτες: ,