Εγγραφές στην Α΄ δημοτικού για το σχολικό έτος 2021-2022

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

5ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων

τηλ. 2106131132    e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ

(για το σχολικό έτος 2021-2022)

Οι εγγραφές  θα πραγματοποιηθούν, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 44 του Νόμου 4777/2021 (ΦΕΚ 25 τ. Α΄/ 17-02-2021)και τη με αρ. πρωτ. Φ.6/22511/Δ1/25-02-2021 Εγκύκλιο της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Προγραμμάτων και Οργάνωσης Π.Ε. και Δ.Ε. του ΥΠΑΙΘ,  από  01  μέχρι και 19 Μαρτίου 2021. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται στο Σχολείο  καθημερινά, τις εργάσιμες ημέρες  από  10.00΄ έως 12.30΄

Κατά την προσέλευσή σας για την εγγραφή του παιδιού σας στο Σχολείο συνιστάται η χρήση προστατευτικής μάσκας.

Για το σχολικό έτος 2021-2022 εγγράφονται στην Α΄ Τάξη μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2015 μέχρι και 31-12-2015.

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα  με την παρ. 4 του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017, όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 23 του Ν. 4559/2018, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή   στην  Α΄ Τάξη   του δημοτικού σχολείου είναι τα παρακάτω:

• Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή  Κοινότητας. (Θα  αναζητηθεί από το Σχολείο μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.)
  • Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), το οποίο θα παραλάβετε από τη διεύθυνση του Σχολείου.

(Καταρτίζεται και συμπληρώνεται από ιατρούς των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων, των Κέντρων Υγείας και των Πολυδύναμων Περιφερειακών Ιατρείων, καθώς και από ιδιώτες ιατρούς συμβεβλημένους με τον Ε.Ο.Π.Π.Υ. ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων ή από ιδιώτες ιατρούς χωρίς σύμβαση με τα ασφαλιστικά ταμεία).

• Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός  ΔΕΗ  ή  ΕΥΔΑΠ  ή Συμβόλαιο μίσθωσης σπιτιού θεωρημένο από τη Δ.Ο.Υ.).
  • Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου.

Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς και κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής. Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς ή κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Ετικέτες: