Κατάταξη αποφοίτων Δημοτικών Σχολείων στην Α΄ τάξη Γυμνασίου

Προκειμένου να γίνει η σωστή κατάταξη των μαθητών της Στ τάξης σε Γυμνάσια, παρακαλείστε όπως μας επικαιροποιήσετε τις διευθύνσεις κατοικίας τους. Αυτό θα γίνει με αποστολή εκ μέρους σας υπεύθυνης δήλωσης. Για την τοποθέτηση των μαθητών στα αντίστοιχα Γυμνάσια θα χρησιμοποιηθεί η εφαρμογή GIS-based «Χωροταξικό» του Υ.ΠΑΙ.Θ.A. Η παραπάνω εφαρμογή λαμβάνει όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες για τα στοιχεία των μαθητών από το πληροφοριακό σύστημα myschool, καθώς οι δύο εφαρμογές διαλειτουργούν. Στην Υπεύθυνη Δήλωση των γονέων – κηδεμόνων, βάσει της οποίας θα ελεγχθούν οι διευθύνσεις κατοικίας, με συνοδευτικό δικαιολογητικό αποδεικτικό κατοικίας (εκκαθαριστικό εφορίας- η πρώτη σελίδα που φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας, διαγράψτε οποιοδήποτε οικονομικό στοιχείο - λογαριασμός ηλεκτρικού ή σταθερής τηλεφωνίας), να φαίνεται και το στοιχείο της ύπαρξης αδελφού/ής σε Γυμνάσιο ή όμορο Λύκειο, ώστε να τοποθετηθούν τα αδέλφια στο ίδιο σχολείο (αποδεικτικό Γυμνασίου ή Λυκείου αντίστοιχα). Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παρακαλώ επικοινωνήστε στα τηλέφωνα του σχολείου 2106131004 και 2106131132. Παρακαλώ όπως ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία μέχρι την 24/11/2023.
                                                                                                                                                                                                                                      Ελευθέριος Βλαχομήτρος ΠΕ70