Λειτουργία πλατφόρμας edupass.gov.gr από Δευτέρα 1/11/2021

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Λειτουργία πλατφόρμας edupass.gov.gr, για μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς, βοηθητικό προσωπικό  και επισκέπτες του Σχολείου μας. (Από Δευτέρα  1 -11-2021)

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε  ότι από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021, τίθεται σε λειτουργία για τα δημόσια σχολεία η πλατφόρμα edupass.gov.gr. Mέσω αυτής της πλατφόρμας,  η Διευθύντρια του Σχολείου θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να ελέγχει και να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί, μέλη Ε.Ε.Π.-Ε.Β.Π., βοηθητικό προσωπικό, επισκέπτες), τα οποία θα πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία που ο νόμος ορίζει.

Στη συγκεκριμένη πλατφόρμα θα δηλώνεται υποχρεωτικά:

• Κάθε εβδομάδα το αποτέλεσμα του self-test που θα γίνεται κάθε Δευτέρα και Πέμπτη βράδυ και από εκεί θα τυπώνεται πλέον η κάρτα του μαθητή/τριας που θα επιδεικνύεται στο σχολείο κάθε Τρίτη και Παρασκευή.

Η κάρτα θα παραμένει στην τσάντα του μαθητή/τριας, σε ζελατίνη, μέχρι αντικατάστασή της από την επόμενη.

(Δεν αποστέλλεται και δεν ελέγχεται κάρτα μέσω email σχολείου.)

Επίσης, θα δηλώσουν:

• Μόνο μία φορά, την υγειονομική  τους κατάσταση  όσοι μαθητές/τριες  του Σχολείου  έχουν νοσήσει , οι εκπαιδευτικοί που έχουν εμβολιαστεί ή  νοσήσει καθώς και τα πρόσωπα του βοηθητικού προσωπικού που έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει.
  • Την υγειονομική τους κατάσταση, όλοι οι εισερχόμενοι στο σχολείο (γονείς, επισκέπτες κ.α.)

Για την είσοδό σας στην πλατφόρμα edupass.gov.gr χρησιμοποιείται τους κωδικούς του  taxisnet.  Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Αικατερίνη Πούλου