Μηνιαίο πρόγραμμα Δεκεμβρίου 2017

Προς   τoυς κ.κ Γονείς και

Κηδεμόνες  του 5ου Δ.Σ Βριλησσίων

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα παρακάτω:

Α. Πρόγραμμα προληπτικής Οδοντιατρικής για το σχολικό έτος 2017-2018

Την   Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2017 θα πραγματοποιηθεί οδοντιατρικός έλεγχος στους μαθητές της Α’ Δημοτικού.

Β. Εκπαιδευτικό πρόγραμμα:

Την Παρασκευή 1η Δεκεμβρίου 2017 oι μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ στο χώρο του Σχολείου θα συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΣΚΕΠ  Ενημέρωσης & Εξοικείωσης με την Αναπηρία «Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο». (στα πλαίσια της διεθνούς ημέρας Αναπηρίας 3 Δεκεμβρίου)

Γ. Εκκλησιασμός:

√  Την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου το πρωί οι μαθητές Α’ Β΄ & Γ’ τάξης θα εκκλησιαστούν στον Ιερό Ναό των Αγίων Αποστόλων.

√   Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου το πρωί θα εκκλησιαστούν οι μαθητές  Δ΄  Ε΄& ΣΤ’ τάξης στον Ιερό Ναό των Αγίων Αποστόλων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που θέλουν να κοινωνήσουν ας προετοιμαστούν.

Δ. Διδακτικές επισκέψεις:

• Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2017  οι μαθητές της Γ΄ Δ΄ Ε΄ & ΣΤ΄ τάξης   θα  επισκεφτούν  το Εθνικό  Θέατρο  και θα παρακολουθήσουν την παράσταση «Μόμο».
  • Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017 οι μαθητές της Α΄ & Β΄ τάξης θα επισκεφτούν το θέατρο «ΠΟΡΤΑ» και θα παρακολουθήσουν την παράσταση «Οι Χιονάνοι και  οι  επτά  νάνοι».

Ε. Ενημέρωση Γονέων:

Στις 20 Δεκεμβρίου 2017   ώρα  17:30΄ έως  18:30΄ θα δοθεί η βαθμολογία των μαθητών και θα ενημερωθούν οι γονείς  για την πρόοδο των παιδιών τους , κατά το  1ο τρίμηνο, από τους δασκάλους των τάξεων και τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.

ΣΤ. Διακοπές Χριστουγέννων:

Σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ.1 του Π.Δ. 79/2017 οι διακοπές των Χριστουγέννων αρχίζουν από 24 Δεκεμβρίου μέχρι και 7 Ιανουαρίου.

Φέτος τα μαθήματα τελειώνουν Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου, διότι 23 είναι Σάββατο.