Μηνιαίο Πρόγραμμα Απριλίου

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα παρακάτω:

Α. Διδακτικές επισκέψεις:

• Την Τρίτη 9 Απριλίου 2019 , οι μαθητές της Δ΄  τάξης θα ξεναγηθούν στον βράχο της Ακρόπολης.
  • Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019 , οι μαθητές της Γ΄  τάξης θα συμμετάσχουν σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα στον Υμηττό, υπό την αιγίδα του Δήμου Βριλησσίων.
  • Την Δευτέρα 15 Απριλίου 2019, οι μαθητές της Ε΄ τάξης θα ξεναγηθούν στο Βυζαντινό Μουσείο .

Β. Εκκλησιασμός:

Την Παρασκευή 19 Απριλίου  οι μαθήτριες και οι μαθητές των τάξεων θα εκκλησιαστούν στον Ιερό Ναό των Αγίων Αποστόλων. Όσοι από αυτούς θέλουν να κοινωνήσουν ας προετοιμαστούν.

Γ. Δράσεις στον χώρο του Σχολείου:

Η Αντιδημαρχία Παιδείας του Δήμου Βριλησσίων  σε συνεργασία με το Τμήμα Δημόσιας και Κοινοτικής Υγείας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής, υλοποιεί πρόγραμμα Αγωγής Υγείας ( εγκεκριμένο από το ΥΠ.ΠΑΙ.Ε.Θ.) στο Σχολείο μας με το παρακάτω πρόγραμμα:

• Τρίτη 26 Μαρτίου 2019, τα Α1, Α2 τμήματα .Θέματα « Aσφαλείς διαδρομές προς και από το Σχολείο», «Ασφαλής κολύμβηση για πρόληψη ατυχημάτων στο νερό»
  • Τρίτη 2 Απριλίου 2019, τα Γ1, Γ2 τμήματα. Θέμα: «Η Διαφορετικότητα στη σχολική κοινότητα ως ευκαιρία για προσωπική ανάπτυξη»
  • Τρίτη 2 Απριλίου 2019, τ ο Β2 τμήμα. Θέμα: «Η κουκουβάγια που αγαπούσε τον ήλιο»
  • Τρίτη 14 Μαΐου 2019, τα Δ1, Δ2 , Δ3 τμήματα. Θέμα: « Ο Φίλιος μαθαίνει για τον ήλιο»
  • Τρίτη 21 Μαΐου 2019, τα Ε1, Ε2 τμήματα. Θέμα: « Η  Διαφορετικότητα στη σχολική κοινότητα ως ευκαιρία για προσωπική ανάπτυξη»
  • Τρίτη 28 Μαΐου 2019, τα ΣΤ1, ΣΤ2 τμήματα. Θέμα: «Eλλάδα ελεύθερη καπνού»
  • Τρίτη 28 Μαΐου 2019, το Β1 τμήμα. Θέμα: «Η κουκουβάγια που αγαπούσε τον ήλιο»

Δ. Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής:

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2019, κλιμάκιο της Τροχαίας Αγίας Παρασκευής θα πραγματοποιήσει ομιλία σε μαθητές του Σχολείου μας με θέμα την οδική ασφάλεια., στα πλαίσια της Εβδομάδας Οδικής  Ασφάλειας (1-5 Απριλίου 2019).

Ε. Σεμινάριο:

Σε συνεργασία ο  Σύλλογος Διδασκόντων  και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας,  σας προσκαλούν σε σεμινάριο με θέμα τον Σχολικό Εκφοβισμό. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 17 Απριλίου 2019, στις 18.30, στην Aίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου. Ο εκφοβισμός είναι ένα πρόβλημα , που αφορά ολόκληρο το σύστημα. Οπότε οι παρεμβάσεις για να είναι αποτελεσματικές , πρέπει να περιλαμβάνουν όλους τους εμπλεκόμενους, Η παρουσία όλων μας είναι σημαντική.

ΣΤ. Διακοπές του Πάσχα:

Τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά για τις διακοπές του Πάσχα από τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2019 μέχρι και την Παρασκευή 3 Μαΐου 2019, (Π.Δ. 79/2017, άρθρο 3 παράγραφος 1)

Ζ. Eυχαριστίες:

Ευχαριστούμε τον κ. Κορωνιό Γεώργιο πατέρα μαθητών του σχολείου μας για την μεσολάβηση του στην Τράπεζα Πειραιώς για προσφορά δύο Η/Υ.

Ευχαριστούμε το φαρμακείο του Δημητρίου Τσαγκάρη , για τις συχνές προσφορές του σε φαρμακευτικό υλικό, στο Σχολείο μας.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Αθηνά Βαγγοπούλου, η οποία καθάρισε και επιμελήθηκε τις κουρτίνες στην Ε1 τάξη. Επίσης ευχαριστούμε και την κα Βασιλική Τσαπάρα που τις τοποθέτησε.

Η. Ευχές:

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σας εύχεται Καλή Ανάσταση!

Το άγιο Φως της Ανάστασης, ας φωτίσει τις ψυχές και τις ζωές όλων μας.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ